Offices Held

  • SYEDA ABIDA HUSSAIN was elected Member Provincial Assembly (state legislature) in 1972 for five years.
  • For the next eight years (two terms) she was elected mayor (chairperson of the district council) of Jhang, in the Punjab province. The first woman to achieve the distinction in Pakistan.
  • In 1985, Abida Hussain became the first woman in Pakistan’s history to be directly mandated as Member National Assembly.
  • She was re-elected Member National Assembly in 1988.
  • In August 1990, she was appointed the Minister for Information and Broadcasting.
  • In March 1991, she was appointed Advisor to the Prime Minister for Population Welfare.
  • From November 1991 – April 1993 she served as Ambassador of Pakistan to the United States of America.
  • In November 1996, she was appointed Federal Minister for Social Welfare and Education, Science and Technology, Culture, Sports, Tourism and Women Development in the interim government.
  • In February 1997 she was elected Member National Assembly and was appointed Federal Minister for Population Welfare, Environment, Local Government & Rural Development, Food, Agriculture & Livestock, Women’s Development, Social Welfare & Special Education in February, 1997.
  • As of July 1997 she was Minister for Population Welfare and Science & Technology until May 1999, when she resigned from cabinet.